Aanpassing box 3

12-09-2019

De staatssecretaris van Financiën heeft een brief met een voorstel voor aanpassing van box 3 naar de Tweede Kamer gestuurd. Het voorstel houdt in dat de belasting over spaargeld wordt vastgesteld aan de hand van de werkelijke hoeveelheid spaargeld. Over het spaargeld wordt een vooraf vastgestelde rente berekend, die moet aansluiten bij de werkelijke spaarrente. Op dit moment zou deze rente maar 0,09% zijn. Het voorstel omvat een heffingvrij inkomen van € 400. Uitgaande van een rente van 0,09% betekent dit dat spaargeld tot € 440.000 belastingvrij zou zijn. Het heffingvrije vermogen van ongeveer € 30.000 blijft bestaan, met dien verstande dat het straks gaat om het totaal van bezittingen in plaats van om bezittingen minus schulden. Anders dan in de huidige regeling leidt overschrijding van het heffingvrije vermogen tot belastingheffing over het volledige vermogen. Over andere bezittingen dan spaargeld wordt op basis van de huidige rendementen een forfaitair rendement berekend van 5,33%. Voor schulden wordt een negatief fictief rendement van 3,03% in acht genomen. Het aldus berekende inkomen uit sparen en beleggen wordt verminderd met het heffingvrije inkomen. Over het restant wordt belasting berekend.

De verwachting is dat circa 1,35 miljoen mensen door dit voortel straks geen belasting in box 3 meer betalen. Bijna een half miljoen mensen gaan minder belasting betalen dan dat zij nu doen. Kleine beleggers, die nu geen belasting betalen omdat zij met hun beleggingen onder de vrijstelling blijven, hoeven dat straks ook niet. Voor degenen die wel belasting blijven betalen gaat het tarief omhoog naar circa 33%.

Dit voorstel zal worden uitgewerkt in een wetsvoorstel, dat voor de zomer van 2020 aan de Tweede Kamer zal worden gestuurd. Het streven is dat het nieuwe systeem per 1 januari 2022 in gaat.

Recente nieuwsartikelen

Subsidie nieuwe elektrische auto in 2024 naar € 2.950

24-weken-eis asielzoekers onderuit gehaald

Kamervragen set-aside-regeling en landbouwvrijstelling

Toepassing gerichte vrijstellingen voor werknemer met buitenlandse werkgever

Stapsgewijze afschaffing loonkostenvoordeel oudere werknemer

Extra verhoging maximum uurprijzen kinderopvangtoeslag

Premies inkomensafhankelijke bijdrage Zorgverzekeringswet 2024

Premiepercentages 2024

AOW-leeftijd bedraagt 67 jaar en drie maanden in 2029

Valutaresultaat op dividendvordering valt niet onder deelnemingsvrijstelling

Bedrijfsopvolgingsregeling niet van toepassing op recente uitbreiding van belangen in dochtermaatschappijen

Toepassing arbeidskorting op arbeidsongeschiktheidsuitkering?

Te hoge rente op eigenwoningschuld binnen familie gecorrigeerd

Tot 1 juni 2024 geen verzuimboetes btw e-commerce

Aandachtspunten vennootschapsbelasting 2023

Giftenaftrek in 2023

Vraag middeling aan bij wisselende inkomens, het kan nog

Premies lijfrentevoorzieningen 2023

Overweeg om vermogen over te hevelen naar de (klein)kinderen

Aandachtspunten belastingheffing in box 3

Aandachtspunten jaarafsluiting 2023

Aandachtspunten btw 2023

Salaris dga in 2023

Aandachtspunten voor de aanmerkelijkbelanghouder

Optimaliseer de investeringsaftrek in 2023 en 2024

Aftrekposten in hoogste tariefschijf in 2023

Vrije ruimte in 2023 hoger dan in 2024

Aangepaste emissiefactoren bij aanpak piekbelasting en Lbv

Belastingplan 2024 door Tweede Kamer

NHG-grens 2024 vastgesteld

Administratiebureau C.O. Steeman kenmerkt zich door korte lijnen, duidelijkheid, flexibiliteit en een uitstekende service.

Onze kracht:

  • Maatwerk
  • Jarenlange ervaring
  • Betrouwbaar
  • Kennis van de markt
  • Accuraat
© 2023 Administratiebureau Steeman